Teknolojinin Ofis Tasarımlarına Etkileri - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Teknolojinin Ofis Tasarımlarına Etkileri

6 Kasım 2023

Değişen çalışma biçimleri ile birlikte ofis yapıları da değişti. Esnek çalışma modellerinin uygulanması ile birlikte ofis içi mekanlar da mobiliteye imkan veren mobilyalar ve yerleşim planları ile yeniden yapılandırılmaya başladı. Daha esnek çalışma modellerini destekleyen, yeni teknoloji akıllı mobilyalar ve sosyalleşmeye önem veren ofis tasarımı ön plana çıkıyor.

Yeni çalışma modellerine uygun tasarlanmış alanlar artık çok daha popüler. Dijital dönüşüm örnekleri 2021 yılı itibari ile ofis tasarımlarını da büyük ölçüde yerini aldı. Online toplantıların ve mobil çalışan sayılarının artması, bir odanın ve hatta mobilyanın da rezerve edildiği teknolojiler kullanılması tüm şirketleri zorunlu olarak bu dijital dönüşüm ofis tasarımı uygulamaya teşvik etti. Gelişen teknolojiler ofis tasarımlarında daha sağlıklı malzemeleri antibakteriyel, antiviral kumaşları da beraberinde getirdi.

Ofis Tasarımlarında Teknoloji Uygulamaları Nelerdir?

Yeni teknolojiler ofis kullanımlarına da yenilikler getirdi. Şirketler çalışanlarına istedikleri zaman istedikleri yerden çalışma imkanı ve esnekliği sunan teknolojilere uyum sağlamaya çalışıyor. Şirketler çalışanlarına sosyalleşme imkanı veren ve paylaşılan değerleri teşvik eden daha ilgi çekici ve konforlu alanlar yaratmak için teknolojinin imkanlarını kullanıyor.

Mobilitenin ön planda olduğu bir dünyada topluluk yaratmayı hedefleyen teknolojik ofis tasarımı artık,

  • Konforlu mobilyalar,
  • Oyun odaları,
  • Tırmanma duvarları,
  • Duş,
  • Sauna,
  • Fitness gibi alanlara yer veriyor.

Şirketler, ofis ilişkilerinin geliştirilmesi, moralin yükseltilmesi ve potansiyel yetenekleri desteklemek için yeni teknolojileri kullanıyor.

Gününün büyük bir bölümünü ofiste geçiren çalışanlar için sosyalleşme önemli bir yere sahiptir. Çalışanların sosyalleşebilecekleri ofislerin tasarlanmasında da teknolojilerin etkileri görülüyor. Büyük küçük her şirket kendi bütçesi dâhilinde bu tip teknoloji tabanlı ofisler oluşturmaya başladı. Sadece bir masaya bağlı kalmadan ofisin her yerinde, çalışanların dilediği biçimde çalışmalarına imkân sunan ofisler, tüm ekipmanların birbirine bağlı olduğu kablosuz teknolojilerden yararlanır. Böylece çalışanların üstündeki baskı azalır ve sadece işlerine odaklanırlar

Modern modüler trend ile birlikte çalışanların yaratıcı, aktif ve son derece üretken olmalarına yardımcı olan yeni teknoloji ofis mobilyaları, yönetici masaları ve toplantı masaları, çalışma koltukları da ofis tasarımlarında teknolojilerin etkilerini ortaya koyuyor.

Ofis Tasarımı için siz de mekanınıza uygun çözümler yaratabilirsiniz. Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.

 

Genel, Mimari kategorisinden