Ofis Mimarisinde En İyi Tasarım Nasıl Yapılmalı? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Ofis Mimarisinde En İyi Tasarım Nasıl Yapılmalı?

14 Ocak 2023

Ofis mimarisinde değerlendirilmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bunlar; ofisi kimin hangi amaçla kullanacağı, müşteri ya da ziyaretçi kitlesi ve yatırımcı olarak sıralanabilir. Ofis mimarisinde en iyi ofis tasarımı; kullanıcıya, yatırımcıya, ziyaretçiye maksimum konfor ve fayda sağlamalıdır. Dolayısı ile ofis tasarım süreçleri göründüğü kadar kolay değildir. Bir ofisin kendine özgü olan fonksiyon şemasını projenin en başında çok iyi anlamayı gerektirir.

Ofis Mimarisinde Tasarım Adımları Nelerdir?

Ofis tasarımlarında beklenen fiziksel çevre koşulları ve görsel olarak iyi sonuçlar almak bazı süreçlerin doğru yönetilmesi ile mümkündür. Bu süreçlerin planlanması ile daha etkili bir tasarım ve uygulama süreci geliştirilir. Ofis mimarisinde en iyi ofis tasarım süreci adımlarını şu şekilde sırlayabiliriz:

  • Yaklaşım; teknolojilerin doğru kullanımı, bilgi ve tecrübe gibi etkenlerin başarıdaki rolünü kapsar.
  • Verimlilik; işveren tarafından beklentiler ve ihtiyaçlar ne kadar eksiksiz ve doğru ifade edilirse aynı şekilde mimar tarafından da ne kadar detaylı analiz yapılırsa, ortaya çıkacak sonuç o kadar başarılı olur.
  • Estetik; çalışma ortamı sadece çalışanlar için değil müşteri ve ziyaretçiler için de estetik bir değer taşımalıdır.

Ofis Mimarisinde En İyi Tasarım Süreci Nedir?

Ofis mimarisi, öncelikle deneyim ve bilgi birikimi gerektirir. Günümüzde yaşanan gelişmelere açık ve sürekli yenilenen bir bakış açısı ile tasarlamış ofisler, en iyi tasarım çözümleri olarak ortaya çıkar. Ofiste faaliyette olan kurumun özellikleri ve talepleri çok iyi değerlendirilmelidir. Bu bağlamda her yeni proje, yeni bir öykü ve heyecan olarak değerlendirilir. Teknolojilerin tüm imkanlarından yararlanılan bu süreçte temel ihtiyaçların dışında beklentilere uygun çözümler de üretilmelidir. Fonksiyonellik ve estetik ofis mimarisinin tasarım süreçlerinin en önemli parçalarıdır. Aydınlatma, yerleşim, konfor daima en çok üzerinde durulan konulardır.

Ortak alanların çalışma motivasyonunu destekleyecek şekilde çeşitlenmesi ve farklı etmenler değerlendirilerek ele alınması önemsenen diğer detayların başında gelir. Çalışma alanlarının iyileştirilmesi ile motivasyon ve iş birliğini artıracak sosyal alanlar çalışma alanlarına adapte edilir.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.

 

Genel kategorisinden