Fabrika Projelerinde Mimari Detaylarda Nelere Dikkat Edilmeli? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Fabrika Projelerinde Mimari Detaylarda Nelere Dikkat Edilmeli?

14 Ocak 2023

Fabrika projesi, mimari açıdan oldukça önemli detaylara sahiptir. Tecrübe, bilgi ve doğru tespit gerektiren bu süreçte iyi bir planlama gerekir. Fabrika üretim ve istihdam anlamına geldiği için verimlilik adına fabrika binası projeleri büyük önem taşır. Dolayısı ile fabrika projelerinde mimari detaylar da özenli bir ele alınmalı. Uygun niteliklere sahip fabrika binalarının mimarisi için aydınlatmadan oturum planlarına teknolojinin sunduğu tüm imkanlardan faydalanılmalı. Tasarım ve uygulama çalışmalarında ekonomik, sürdürülebilir ve sağlam detaylar oluşturulmalı.

Fabrika Projelerinde Mimari Detayların Oluşturulması Süreci Nedir?

Fabrika projesi için bir fikrinin ortaya çıkmasıyla başlayan ve projenin tamamlanması arasında geçen süreç proje döngüsü olarak ifade edilir. Proje döngüsündeki temel prensip her aşamanın kendinden sonra gelen aşama için bir temel oluşturmasıdır. Fabrika proje döngüsünün sahip olduğu detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Proje fikrinin belirlenmesi; Fabrika projesinin fikirlerinin ortaya konması ve tasarlanması süreci,
  • Proje fikrini analiz etme; projenin teknik ve uygulama açısından detaylandırılması, proje kapsamının tespit edilmesi, planlanması ve bütçenin hazırlanma süreçleri,
  • Ön değerlendirme aşaması; hazırlanan fabrika projesinin tutarlılığı, bütünselliği ve işlevselliğinin değerlendirilmesi süreci,
  • Finansman; finansman sağlayacak kurum ve kuruluşların projeyi değerlendirmesi ve finansmanının sağlanması süreci,
  • Uygulama: projenin hayata geçirilmesi süreci,
  • Değerlendirme; projenin uygulanması esnasında ve proje bitiminde alınan sonuçların değerlendirilmesi süreci gibi önemli aşamalar sürecin takibi ve başarılı bir şekilde sonuçlandırılması için önemlidir.

Fabrika Projelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Mimari Detaylar Nelerdir?

Mekanda işlevsellik ve estetik oldukça önemlidir. Fabrika projelerinde mimari detaylar içinde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında bu iki unsur yer alır. Ayrıca işlevselliğe uygun tasarımlar çıkarılması ile başlayan süreç beklentilerini doğru tespit etme, bütçenin belirlenmesi ve teknolojik imkanların değerlendirilmesi gibi diğer önemli süreçlerden oluşur. Mimari detayların belirlenmesinde en çok dikkat edilmesi gereken konu ise ihtiyaçlardır. İhtiyaçlara uygun tasarımlar hem çalışan motivasyonu hem de bütçe açısından büyük avantajlar sağlar. Çalışmalar sırasında doğru ürün tespiti, tedarik zinciri, nakliye ve çalışma süresi doğru bir şekilde belirlenmelidir.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.

 

Genel kategorisinden