Akıllı Yapı Nedir? Akıllı Yapının Temelleri Nelerdir? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Akıllı Yapı Nedir? Akıllı Yapının Temelleri Nelerdir?

9 Ocak 2023

Akıllı yapı teknolojik cihazların telefona bağlanarak kontrol edilebildiği ev kurulum sistemini ifade eder. Akıllı yapılarda teknolojik aletler internet ile birbirine bağlanır ve kullanıcıların evlerinin güvenlik erişimleri, doğalgaz kontrolleri, ev sinema sistemleri, aydınlatma ve sıcaklık gibi işlevlerini kontrol etmesi sağlanır. Akıllı binalar enerji verimliliğini de en üst seviyeye çıkartır. Bu sistemde kontrollü bir şekilde enerji kullanımları gerçekleştirilir. Bu noktada önemli olan konu, yapılan herhangi bir işlem sırasında yüksek performans sağlanırken enerji harcama miktarının minimum düzeyde olmasıdır.

Akıllı Yapı Özellikleri Nelerdir?

Temelinde enerjinin verimli kullanılması, iletişim ve haberleşme sistemleri, güvenlik sistemleri ve merkezi yönetime sahip olması kullanıcı konforunu en üst düzeye çıkarır. Bir binanın akıllı yapı sayılması için tasarım süreçlerinin başından itibaren işletmeyi ve merkezi denetimi sağlayan alt sistemlerin bütün olarak ele alınmaları gerekir. Akıllı bina sistemlerinde farklı teknolojik sistemler bir arada kullanılır. İşyeri ve ev sahiplerine büyük avantajlar sunan bu yapılar fonksiyonel faydaları kadar enerji kullanım maliyetlerinin düşmesinde etkili bir faktördür. Çoğunlukla otomasyon sistemine dayanan bir yapısı olduğundan dolayı ömür boyu minimum düzeyde enerji harcayacak biçimde tasarlanır. Akıllı Yapıların Özellikleri:
  • HVAC sistemleri optimize edilebilir.
  • Elektrik kullanımları minimum düzeyde azaltılabilir.
  • Binaların güvenlikleri maksimum seviyeye çıkartılır.
  • Aydınlatma için akıllı sensörler kullanılır.
  • Uzak bölgelerden kontrol ve takip edilebilir.

Akıllı Yapı Türleri Nelerdir?

Binaların enerji kullanımlarını azaltma nedenlerinden biri dünyadaki iklim kuşaklarından yararlanmadır. Gezegenimiz de çeşitli iklim kuşaklarına sahip olduğundan dolayı bu enerjiden yararlanabilir. Akıllı yapı sistemleri güvenilirlik ve konfor dışında enerji kullanımını en aza indirgeyerek büyük oranda tasarruf eder. Klimalar, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemleriyle beraber otomasyon biçiminde çalışan çeşitli makineler için tüm enerji verimliliği de otomatik şekilde kontrol altında tutulur. Akıllı yapılar doğa ile bütünleşmekten daha çok gelişen teknolojilerden yararlanır. Yenilenebilir enerji ve enerjiden tasarruf etmek için ön plana çıkar. Akıllı Yapı Çeşitleri:
  • Kontrol Edilen Evler
  • Programlanabilir Evler
  • Yapay Zekaya Sahip Evler (Zeki Evler)
  • Engelli İnsanlar İçin Akıllı Evler
  • Vücut Hareketlerini Kullanarak Akıllı Ev Kontrolü
Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.
Genel kategorisinden