İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Kime Denir? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Kime Denir?

9 Ocak 2023

İç mimarlık kişilerin estetik olarak isteklerini karşılayan, fonksiyonel ihtiyaçlara cevap vererek konforlu yaşam alanları sunan tasarımsal bir meslektir. Herhangi bir mimari mekânın içerisinde kullanıcılarına estetik, işlevsel ve yapısal ölçütlere uygun tasarımı sunmak üzere çözümler üretir. Bu meslek dalı hem estetik bilgiyle yoğrulmuş güzel sanatların plastik değerlerini içerir hem de mimarlık hizmetlerinin bina olgusu ile birleştirilen konumda yer alır.

 

İç mimar, işlem uygulanacak mekânın tüm ihtiyaçlarını tespit ederek estetik değerlerini göz önünde bulunduran ve mekânın işlevlerine uygun biçimde düzenleyerek iç mekân tasarımlarını yapan kişilere denir.

İç Mimar Ne İş Yapar?

Çağımızın en çok gelişen iş kolları arasında emlak ve inşaat sektörleri yer alır. İnşaat sektöründeki gelişmeler beraberinde iç mimarlık mesleğinin de önemini artırarak önünü açtı. İç mimar, mekanların gereksinimlerini belirleyerek aydınlatma, renk, dekor gibi ögeleri seçerek iç mekanların güvenilir, işlevsel ve şık görünmesini sağlar. Bina gibi yapıların iç tasarımlarını hazırlayarak estetik ve işlevsel düzenlemelerini yapar. Bu kişiler bir yapı içerisinde bulunan mekanların yüzeylerini ve hacimlerini değerlendirir. Fiziksel çevre kontrolleri, yapı sistemleri, ergonomi özellikler, aydınlatma, çevre kontrolü ve ısıtma gibi konularda bilgili olan kişilerdir. Mekanlarda analiz ve incelemeler yaparak tasarım süreçlerini planlayan bu meslek grubu mekanların işlevlerine göre eşyaları araştırarak en uygun modelleri de seçerler.

İç Mimar Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Teknoloji ve malzeme alandaki tüm gelişmeleri donanım ve mekân tasarımlarında kullanarak iç alanların tasarlanması görevini üstlenen iç mimarların bazı görev ve sorumlulukları bulunur. İç Mimarların Görev ve Sorumlulukları:
  • Müşterilerinin hedeflerini, projelerinin gereksinimlerini belirler.
  • Uygulaması yapılacak mekânın nasıl planlanacağını tasarlar.
  • Elektrikler de dahil olmak üzere ön tasarım planlarını çizer.
  • Döşeme, duvar kaplama, aydınlatma, armatür gibi malzemeleri belirler.
  • Hem el çizim becerileri hem de bilgisayar destekli tasarım programları ile çizimlerini ve kat planlarını üretir.
  • İşçilik ve malzeme dahil proje bütçesini belirler.
  • İç tasarımlarla ilgili zaman çizelgesi oluşturarak sektörel yenilikleri her zaman takip eder.
  • İç mimarlık hizmetleri müşterilerinin memnun olması için proje yapımından sonra da müşterilerle iletişim kurar.
Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor. 
Genel kategorisinden