Villa İç Tasarımında Dikkat Edilen 5 Kural Nedir? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Villa İç Tasarımında Dikkat Edilen 5 Kural Nedir?

18 Aralık 2023

Villa iç tasarımı, villanın estetik görünümünü etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Peki villa iç dizaynında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Villa İç Dizaynında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Villa iç dizaynında göze çarpan pek çok etken söz konusudur. Villa dekorasyonunda görmek istediğiniz tarz, en önemli etkenlerden biridir. Genel olarak villa iç dizaynında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Alan Bölmeleri ve Depolama Alanları Açma
  • Işık ve Aydınlatma Seçimleri
  • Zemin Kaplama
  • Renk ve Mobilya Seçimi
  • Isı, Elektrik ve Ses Yalıtımı
  • Dekoratif Aksesuarlara Yer Verme
  • Desen ve Doku Seçimleri
  • Niş Villa Alanlarının Tasarımı ( Sauna, spor odası, oyun odası vs.)


Buradaki unsurlara dikkat ederek hem dışarıdan hem de içeriden stil sahibi bir villa görünümü yaratabilirsiniz. Şimdi, bu unsurlardan en önemli 5 kuralı ele alarak villa iç tasarımında nasıl kullanabileceğinize geçelim.


1- Villa İçini Aydınlatın

Göz alıcı bir villa iç görünümü için ortamı hem doğal ışıktan hem de yapay ışıktan yararlanabilirsiniz. Yapay ışık kaynağı olarak modern avize ve led aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Özellikle oturma ve yemek odası bölümünü aydınlatarak bu alanların ön planda olmasını da sağlayabilirsiniz.

2- Mobilyalara Tarz Kazandırın

Hem işlevsel hem de tarz sahibi bir villa iç tasarımında mobilyaların yeri hep ayrıdır. Lüks, rustik veya modern tarzdaki bir villa görünümü için mobilyaların konumuna ve malzemelerine karar vererek işe başlayabilirsiniz. Dekoratif aksesuarlara da uyum sağlayacak mobilyalar tercih ederek alanı işlevsel ve şık bir şekilde kullanabilirsiniz.

3- Villa İçini Bölümlendirin

Dikkat çeken bir villa tasarımının yazılı olmayan kurallarından biri de alanı bölümleyerek kullanılmasıdır. Örneğin oturma odasına ek olarak yemek odası alanı da oluşturarak salon kısmını işlevsel şekilde kullanabilirsiniz. Yine alçıpan bölme duvar, cam seperatör ve paravan kullanarak alanları bölümlendirebilirsiniz.

4- Zemin ve Tavan Kaplamalarına Karar Verin

Villanın hem zemin hem de tavan kaplamalarını özenle seçerek şık ve modern bir villa tasarlayabilirsiniz. İç mimarlık hizmeti alarak da zemin ve tavan kaplaması için birbirinden farklı ve kullanışlı kaplamaları seçebilirsiniz.

5- Enerji Verimliliği Sağlayın

Binalarda ısı yalıtımı gereği hem ısı hem de ses yalıtımı yapmak şarttır. İç tasarımda istenilen enerji tasarrufunu sağlamak adına villa ısı ve ses yalıtımı işlemini de yerine getirerek villa konforunu artırabilirsiniz.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık; projelerinizde hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor. Gerekli tüm bilgileri ekibimizle görüşerek aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

Mimari kategorisinden