Ekolojik Ev Nedir? Temelleri Nelerdir? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Ekolojik Ev Nedir? Temelleri Nelerdir?

9 Ocak 2023

Ekolojik ev enerji tasarrufu sağlamak amacıyla inşa edilen organik evlere denir. Ekolojik evler hem çevre dostu hem de enerjisini kendi üreten bir ev türüdür. Ayrıca su ihtiyaçlarının önemli bir kısmını da kendi başına karşılayabilir. Her türlü çevresel etkiler, su ihtiyacı ve enerjisi incelenerek tasarlanan evler doğaya verilen zararında minimuma inmesini öngörür. Bundan dolayı kendi ihtiyaçlarını büyük oranda kendi karşılar. Her geçen gün artan küresel ısınma, doğal kaynağın azalması ve sera gazı etkisi gibi olaylar kişilerin doğayla uyum içerisinde yaşaması gerektiğini öngörür. Bu evrede de ekolojik adı ile ekonomik ve çevre dostu evler devreye girer.

Ekolojik Evlerin Özellikleri Nelerdir?

Ekolojik ev ekonomi ve çevre dostudur. Bu organik yapıların inşaatı esnasında doğal ortama ve çevreye zarar verilmez. İnşaat sırasında kullanılan aletler ve malzemeler insan sağlığına zarar veren ürünlerden oluşmaz. Ekolojik evin yapımında kullanılan malzemeler arasında kireç ve doğal kil kullanılır. Ayrıca iç mekan içinde boyalar yerine duvar kağıtları tercih edilir.

Ekolojik Evlerin Özellikleri:

  • Biyoklimatik tasarımı ile duvarları dışardaki ani sıcak ve soğuk değişikliklerden izole edilir. Büyük bir yalıtım kalınlığına sahiptir.
  • Isıtma cihazı ve klima gibi cihazlara ihtiyaç duyulmadan iç sıcaklık ve soğukluğu sabit tutar.
  • Organik evlerin inşa edildikleri malzemeler de doğal olduğundan dolayı geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir.
  • Bu tür evlerin yapıldığı malzemeler toksik ve kimyasal madde içermediği için insan sağlığına ve refahına karşı saygılıdır.
  • Ekolojik ev yapımlarında sera etkisinden de yararlanılır.

Ekolojik Evlerin Farkları Nedir?

Ekolojik evler pek çok açıdan klasik yapılardan farklıdır. Bu tür organik evlerde tüm su ve elektrik ihtiyacı doğal yöntemlerle sağlanır. Elektrikten ısınmaya kadar enerji tüketilen tüm gündelik gereksinimler ekolojik yapıların sistemi ile yenilenir. Doğaya verilen zarar da bu sayede minimize bir hale getirilir. Çevre dostu evlerde elektrik enerjisi rüzgar türbinleri ve güneş panelleri gibi yöntemler ile üretilerek karşılanır. Hemen hemen her tür ihtiyacın ekolojik yollarla giderildiği bu ev çeşitlerinde elde edilen enerjiler tekrardan kullanılır. Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.
Genel kategorisinden