Dünyanın Görülmeye Değer 10 Mimari Yapısı - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Dünyanın Görülmeye Değer 10 Mimari Yapısı

14 Ocak 2023

Mimarlık, bir yapıya işlevsellik kazandırmakla birlikte görsel olarak farklılık katmak olarak tanımlanır. Her mimar kendine özgü bir tasarım anlayışı geliştirir. Mevcut mimari akımlara dayanarak ortaya çıkan mimari yapılar, dünyanın her yerinde bulunur. Mimari yapılar, doğa ve teknolojik gelişmelerden ilham alınarak tasarlanıp günümüze kadar ulaşır.

Mimari Tasarım ve işlevsellik İlişkisi Nasıldır?

Mimari yapılar, mekânlardan yol ve bahçelere kadar her yerin işlevsellik ve estetik algılar çerçevesinde tasarlanması ile meydana gelir.

İşlevsellik ve tasarım ilişkisi, teknik ve ergonomik fonksiyonellik temellidir. Teknik fonksiyonellik, üretim çalışması anlamına gelir. Raf veya dolapların sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirmesi, teknik kısmı ilgilendirir. Ergonomik fonksiyonellik ise mimari yapıların içerisinde bulunan mutfak tezgâhı, dolap, raf veya çekmece gibi pek çok tasarımın ölçüleri ile konumunu kapsar.

Dünyanın Her Yerinden İlginç yapılara Örnekler Nelerdir?

Mimari yapılar, doğanın yardımıyla yapılan peyzaj ile mimarların bakış açısına dayanan binaları kapsar. Estetik ve yaratıcı olan yapılar, kullanışlı olmasıyla da dikkat çeker. Kültürel etki yaratarak toplumlarım simgesi haline gelirler. Dünyanın birçok yerinden ilginç yapılar;

  • İstanbul’da bulunan Ayasofya Camii, katedral ve bazilika ile birlikte müze olarak da kullanılmıştır. İlk olarak M.S. 360’da inşa edilen bu yapı, kubbesinin diğer kiliselerden büyük olmasıyla dikkat çeker.
  • Tac Mahal, 1634 yılında Hindistan’ın Agra kentinde 20 yılda tamamlanmıştır. Bu başyapıt sabahları pembe, akşamları beyaz ve geceleri de altın rengine bürünür. Duvarlarında akik, sedef, firuze, zümrüt, yakut, pırlanta ve inci bulunur. 82 metre yüksekliğindeki kubbesi, insan sesinin yedi kez yankılanmasını sağlar.
  • İtalya’nın ikonik tasarımlarından biri olan Pisa Kulesi, gücün ve zenginliğin simgesi olarak inşa edilmiştir. Zemin kat üzerine yuvarlak altı sütun dizisinin üst üste yerleştirilmesiyle 56 metre yüksekliğe ulaşmıştır.
  • Londra’daki Big Ben, dünyanın en ünlü saat kulelerinden biridir. Victoria Gotik stilindedir.
  • Yapımı 1311’de tamamlanan Giza Piramitleri, üç firavun için yapılmıştır.
  • Casa Mila, döneminin rezidansı olarak tasarlanıp daire ve ofislerden oluşur.
  • Atina Akropolisi içerisinde inşa edilen Pantheon’da, heykeltraş işçiliği kullanılmıştır.
  • Kolezyum, M.S. 72-80 arasında yapılıp gladyatör oyunlarına ev sahipliği yapmıştır.
  • Moskova’nın rengarenk ve içten simetrik olan katedrali Aziz Vasil’in 9 kubbesi bulunur.
  • Malezya’da bulunan ikiz gökdelenler 452 metre yüksekliğe sahiptir. Beton ve cam kullanılıp İslam mimarisi temel alınmıştır.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor. 

 

Genel kategorisinden