Türk Tarihinin En Önemli 5 Mimarı Kimdir? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Türk Tarihinin En Önemli 5 Mimarı Kimdir?

14 Ocak 2023

Türkiye, bulunduğu coğrafi konum olsun farklı medeniyetlerin yıllar içinde bıraktığı izler olsun birçok kültürle harmanlanmış ve gelişmiş bir ülke özelliği taşır. Mimari de bu izlerin önemli kanıtlarını sunan kültürel yapıtlar olarak karşımıza çıkar. Geçmişi günümüzle buluşturan ve bizlere armağan ettiği eserleriyle iz bırakan Türk tarihinin en önemli 5 mimarını tanıyacağız.

Türk Tarihinde Mimarinin Önemi

Türk tarihine baktığımızda mimarinin dönemsel ve bölgesel olarak birçok farklılıklar sunduğunu görürüz. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi mimarileri bunlara örnek verilebilir. Hepsi kendi zamanının etkisi, bilgi birikimi ve imkanlarıyla Türk tarihinde yerini almıştır. Ve tabii bu yıllarca varlığını sürdüren, günümüzde zaman zaman restore edilip korunan yapıtların yaratıcıları da Türk tarihinin ünlü mimarları olacaktır. Peki biz her gün gördüğümüz veya ziyaret ettiğimiz ünlü başyapıtların mimarları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Türk tarihinin köklü geçmişine adını altın harflerle kazıyan ve yüzyıllar geçse de hala isimlerinden söz ettiren ünlü mimarlarımızı hatırlatalım.

  • Mimar Sinan

Osmanlı tarihinin en önemli mimarı olarak bildiğimiz Mimar Sinan, keskin zekası ve usta gözlemci yeteneğiyle birçok eser ardında bıraktı. Ustalık eserim dediği ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camii, kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camii bunların bir kanıtı olarak her yıl yerli ve yabancı yüzbinlerce turisti bünyesinde ağırlar.

  • Mimar Hayreddin

İstanbul Davut Paşa Camii’nin yaratıcısı olan Mimar Hayreddin, Mimar Sinan’ın öğrencisi olarak bilinir. İsmi dünyaca ünlü eserlerinden biri olan ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mostar Köprüsünde yazılı haldedir.

  • Sedefkâr Mehmet Ağa

Mimar Sinan’ın bir diğer öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa’nın inşası yedi yıl süren hepimizin bildiği ünlü eseri Sultanahmet Camii günümüzde en çok turist çeken yerlerden biri olarak isminden söz ettirir.

  • Mimar Kemaleddin

Yüzünü 20 liralık banknotların üzerinde sık sık gördüğümüz 20. yüzyılın ünlü mimarı Mimar Kemaleddin, Gazi Enstitüsü, Bebek Camii gibi önemli eserlerin sahibidir. Kendisi Birinci Ulusal Mimarlık Akımının da öncülerinden biri olarak bilinir.

  • Balyan Ailesi

18 ve 19. yüzyıllara izlerini bırakan önemli mimarlara sahip olan Balyan ailesi, Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Adile Sultan Sarayı gibi İstanbul’un sembolik yapılarına imza atmışlardır.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.

 

Genel kategorisinden