Otel Tasarımında Mimari Farkındalık - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Otel Tasarımında Mimari Farkındalık

9 Ocak 2023

Otel tasarımlarında mimari farkındalık; kültürel değerleri koruyan, doğayla uyumlu yaklaşımların benimsenmesini sağlar. Bu farkındalık Türkiye’de her geçen gün gerçek anlamda insanların kültürel alışverişte bulunabileceği, doğa ile dost otellerin sayısının artmasını sağlıyor. Kültürel alışverişin oluşacağı mekanların çoğalmasında en büyük rol mimari bakış açısı ile gerçekleşir. Bir yapı oluştururken hedef sadece maddi kazanımlar değil, daha çevreci yaklaşımlar ve geleceğe miras, kültürel değerleri ortaya çıkaran eşsiz yatırımlar olmalı.

Otellerin Kimliğini İnşa Etme Sürecinde Mimarın Rolü Nedir?

Otel tasarımlarında mimari farkındalık ile çalışmalarını sürdüren mimarların bazı bileşenleri doğru yoğurabilme yeteneği daima ön plandadır. Tüm yapıların inşa sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken yapının bulunduğu bölgedeki tarihî ve kültürel çevre özellikleri olan sosyal çevre ve fiziksel çevredir. Fiziksel çevre ise iki alt başlık üzerinden değerlendirilir.

  • Yapının bulunduğu coğrafi konumun iklimsel özellikleri ve bitki örtüsü gibi başlıkları oluşturan doğal çevre, yapının şekillendirilmesinde en önemli etkenlerden biridir.
  • Yapının bulunduğu bölgenin yol ve altyapısı, şehir merkezine, önemli kamu binalarına ve sosyal tesis ile park alanlarına olan yakınlığı ise yapay çevreyi oluşturur. Yapay çevrenin otelin inşa sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar olduğu söylenebilir.

Mimari farkındalık, doğal ve yapay çevrenin en uygun koşullarda değerlendirilmesi ve maksimum faydayı sağlaması üzerine sürdürebilir bir yaklaşımla şekillendirilir. Mimari farkındalıklar, gelişen teknolojilerin de etkisiyle hem doğa dostu hem de görsel olarak zengin otellerin ortaya çıkmasını sağladı.

Kültürel Değerleri Yaşatan Otel Tasarımları

Otel tasarımlarında mimari farkındalık günümüzde otel tasarımlarında sadece maddi kazanımları hedef almıyor. Bu noktada otele gelen ziyaretçilerin kültürel alışveriş isteği içinde olacağı bilinci ile daha uzun vadeli yaklaşımlar geliştiriliyor. Otelin bulunduğu bölge ve ülkenin tanıtımına da katkı sağlayarak otel tasarımları ön plana çıkıyor. Böylece gelen misafirler üzerinde daha kalıcı etkiler yaratılıyor. Dünyanın en köklü kültürel ve tarihî değerlerine ev sahipliği yapan Türkiye, mimari farkındalıklar sayesinde otel tasarımlarında modern çizgilerle kültürel yapısını en iyi şekilde harmanlayacak otel konseptleri geliştiriyor.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.

Genel kategorisinden