Mimari Danışmanlık Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Mimari Danışmanlık Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

22 Ağustos 2023

Mimari danışmanlık, mimarlık dalında uzman kişilerin ya da işletmelerin müşterilerine mimari tasarım ve proje süreçlerine profesyonel konuda destek hizmeti sağlamasıdır. Bu hizmet türü müşterilerin mimari alandaki projelerini hayata geçirmek istediğinde teknik, yasal ve estetik açıdan doğru kararlar almasına yardımcı olur. Mimari danışmanlık hizmeti birbirinden farklı projelere uygulanabilir. Binalar, yapılar, endüstriyel tesisler ya da kamu yapıları için bu hizmet türünden faydalanılır. Danışmanlar, müşterileri ile bir araya gelerek onların beklenti ve ihtiyaçlarını analiz ederek, zaman ve bütçe konuları ile ilgili tasarım sürecinde destekler.

Mimari Danışmanlık Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Danışmanlık hizmeti almadan önce bu hizmeti alacağınız mimar ya da mimarlık firmasının deneyimlerine ve yapılan projelerine dikkat etmeniz gerekir. Referanslarının incelenmesi güven vericidir. Mimarlık dalı oldukça geniş bir alandır. Danışmanlık hizmeti alacağınız firma ya da kişinin uzmanlık alanına dikkat edilmesi gereken diğer husus arasında yer alır. Mimari danışmanlık hizmeti alırken dikkat edilecek diğer hususlar şunlardır;

  • Hizmeti sunan mimarın iletişim yeteneği, iyi iletişim kurabilmesi ve müşterileri ile iş birliği yapması açısından önemlidir.
  • Projenin gerçekleştirilmesi için ayrılan zaman ve bütçe hakkında net bir plan yapılması gerekir.
  • Tasarım yaklaşımınızın mimari danışmanınızla uyumlu olup olmadığını anlamanız lazımdır. Daha önceden yapılan tasarım ve projeleri inceleyerek tarzını inceleyebilirsiniz.
  • Projenin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız kesinlikle projenin gerçekleşeceği bölgedeki yasa ve yönetmeliklere hâkim olan bir mimarla çalışmalısınız.
  • Danışmanlık hizmeti için yapacağınız sözleşmedeki tüm detayları belirtmelisiniz. Bu konu ileride oluşabilecek anlaşmazlıkları önleme açısından oldukça yardımcı olur.
  • Proje süresince raporlar, planlamalar ve iş güvencesi hakkında düzenli toplantılar yapılmalıdır.

Mimari Danışmanlık Hizmeti Kapsamında Mimari Danışmanlar Ne Yapar?

Mimari danışmanlar, proje tasarımı, proje analizi, konsepte uygun tasarım, proje yönetimi, görsel çözümler, maliyet tahmini, yerel yasa ve yönetmeliğe uygunluk gibi farklı alanlarda destek sağlayan kişilerdir. Ayrıca projeler ve tasarımlar için malzemelerin seçimi, enerji verimliliği, güvenlik gibi konularında projeye eklenmesine yardımcı olur. Mimari danışmanlık hizmetinde müşteri projelerinin başarılı ve uygun bir biçimde hayata geçirilmesi ve mimari vizyon ve tasarımların gerçekleştirilmesi sağlanır. Bu da mimari projelerin başarılı olmasında oldukça büyü rol oynar.

 

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor. 

 

Genel kategorisinden