Kafe Tasarımlarında Yeni Mimari Yaklaşımlar Nelerdir? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Kafe Tasarımlarında Yeni Mimari Yaklaşımlar Nelerdir?

9 Ocak 2023

Kafeler insanların sevdikleri ile keyifli zamanlar geçirdikleri, dinlendikleri, sosyalleştikleri mekânlardır. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda sosyal medyanın gücü ve iletişimin kolaylaşması, iç mekânlarda her ayrıntının düşünülmesinin önemini daha da arttıracak. Seçeceğiniz malzemelere, tercih edeceğiniz ürünlere, paylaşılmaya değer detaylara yönelmeniz büyük önem taşıyor. Bunun en önemli sebebi de her gelen müşteri mekân içinde birden fazla fotoğraf paylaşımı yapabileceği için mekânların da dolaylı yollardan reklamı yapılmış oluyor. Dolayısı ile kafe tasarımında yeni mimari yaklaşımlar oldukça fazla göze çarpıyor.

Kahve çeşitliliği ile öne çıkan kafelerin sayısının artmasıyla birlikte ortaya birbirine oldukça benzer konseptlerde kafe tasarımları çıkmaya başladı. Farklı mekân arayışları içinde olanlar için ise günümüzde birbirinden özgün mimari yaklaşımlardan bahsetmek mümkün.

Kafelerde Yeni Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Bölgenin konumu, büyüklüğü önemli olsa da genellikle mekânı gösteren detaylar olduğunu kesinlikle unutmamanız gerekir. Müşterilerinize kahve deneyimi sunarken, bu deneyimi özel kılacak detayları belirlemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

  • Kafe tasarımında yeni mimari yaklaşımlar incelendiğinde geçmişe dönüş göze çarpıyor. Sıkça karşılaştığımız, birbirinden ayırt edilemeyecek kadar benzer olan endüstriyel tarzda tasarlanmış kafeler, bu yıl eski değerini görmüyor. Bu senenin trendlerinin başında Retro ve rustik tarzlar yer alıyor. Özellikle geçmiş yılların iç mekân trendleri, modern öğelerle harmanlanmış olarak karşımıza çıkıyor.
  • Özellikle krom, bakır, pirinç, altın varak ve neon renklerin hakim olduğu mekanlar ön plana çıkıyor. Genellikle parlak renk ve metalik dokunuşlar, desen üzerine desen uygulamaları iç mekânlarda kendini gösteriyor.
  • Geçtiğimiz yıllarda çok sık gördüğümüz beyaz boyalı ya da sıva ile bitirilmiş duvarlar neredeyse tarih olmak üzere. Masif ahşap, çıplak ampuller, aplikler yerine doğallığın ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Yeni mimari yaklaşımlar; eskiye değer vermek ve eski olana yeniden hayat  vermek için kolları sıvama üzerine şekilleniyor.
  • Kafelerde insanları motive ettiği düşünülen yüksek sesli müziklerden uzak, sakin, müziğin arka planda olduğu ses düzenleri değer görüyor.
  • Kafe tasarımında yeni mimari yaklaşımlar aydınlatmanın da ustalıkla kullanılması ile dikkat çekiyor. Sıcak renklerin hakim olduğu aydınlatma uygulamaları, ayarlanabilir hatta renk değiştirebilir şekilde karşımıza çıkıyor.
  • Kafelerde duvar kâğıdı kullanımında gözle görülür bir artış var. Desenli duvar kâğıtları, özellikle küçük kafelerin dekorasyonu için büyük öneme sahip.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.

Genel kategorisinden