Fabrika Binaları Mimari Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Fabrika Binaları Mimari Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

29 Nisan 2024

Fabrikalar, çok sayıda insanın bir arada ve uzun saatler çalıştığı, üretim yaparak ülke ekonomisine katma değer sağladığı en önemli sanayi kuruluşlarındandır. Üretimden idari departmana pek çok katmanın bir arada yer aldığı bu yapılarda işletmenin ihtiyaçlarına yönelik mimari bir tasarım büyük öneme sahiptir.

Fabrika binaları tasarımında teknolojilerden yararlanılması kadar ergonomik ve fonksiyonel alanları oluştururken ekonomik çözümler üretilmesi de son derece önemlidir.

Fabrika Binalarının Mimarisinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Birçok insanın bir arada çalıştığı ve uzun saatler geçirdiği fabrika binalarının mimarisinde dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  1. İhtiyaca Yönelik Planlama

Fabrika yapılarında kat yüksekliği oldukça önemlidir. Fabrikada kullanılan makine ve ekipmanların boyutu yükseklik konusunda belirleyicidir. Tekstil fabrikaları daha alçak yapıda inşa edilirken, kağıt fabrikaları makine boyutlarından dolayı daha yüksek yapıda planlanır. Depolama durumu fabrika yüksekliği konusunda belirleyicidir. Alt katlarda üretilen mallar, genellikle üst katlarda depolanır.

  1. İdari Bölüm Planlanması

Fabrika mimarisinde idari kısım planlanması dikkat edilmesi gereken alanlardan biridir. Devlet tarafından belirlenen standartlara ve çalışan sayısına göre ofislerin belirlenmesi gerekir. Aynı zamanda yangın merdivenleri, yangın söndürme sistemleri proje aşamasında plana dahil edilmelidir.

  1. İş Akış Şemasına Göre Planlama

Proje aşamasında, fabrikanın yaptığı iş ve işin işleyiş planı ana hatları belirler. Genellikle imalat katı olarak bodrumlar kullanılır. Depolama ve sevkiyat bölümleri üst katlarda yer alır. Bu sebeple araç giriş ve çıkış kapıları, yanaşma ve yükleme rampaları bu işleyişe göre konumlandırılmalıdır.

  1. Güneş Panelleri

Özellikle son yıllarda fabrika projelerinde en çok talep edilen mimari detaylardan biri de güneş panelleridir. Elektrik tüketiminin çok yüksek olduğu fabrikalarda, enerjinin bir kısmının güneşten sağlanması istenir. Fabrika binaları mimarisi projelendirilirken de güneş panelleri plana dahil edilir.

  1. Çalışanlara Sosyalleşme Alanları

Fabrika çalışanlarının ortak kullanım alanları, fabrika binalarının mimari tasarımında önemli bir yere sahiptir. Yemekhane, duş, soyunma odaları gibi alanların da plana dahil edilmesi gerekir. Aynı zamanda sigara içen çalışanlar için fabrika dışında bir sigara alanı da oluşturulur.

  1. Büyüme Ve Genişleme Alanları Ayrılmalı

Sıfırdan bir fabrika binası mimarisi planlanıyorsa, mutlaka gelecekte büyüme öngörülerek tasarlanmalıdır. Firma büyüyüp işleri arttığında, ek binalara ihtiyaç duyabilir.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.

 

Genel kategorisinden