Daire Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli? - CG CONCEPT
CG CONCEPT

Daire Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

14 Ocak 2023

Daireler, insanların barınma ihtiyaçlarının giderilmesi için oldukça önemli yaşam alanlarıdır. Yaşam şartlarının değişmesi, değişen ihtiyaç ve beklentiler daire tasarımı planlamasında farklı faktörlerin gelişmesine neden oldu. Daire sahiplerinin beklentileri, teknolojik imkanlar, bütçe ve malzeme kalitesi bu faktörler arasında ilk sırada yer alıu.

Daire Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Günümüzde daire tasarımı temelde kişisel beklentiler göz önünde bulundurularak planlanır. Daire tasarımlarında teknolojilerin sunduğu geniş imkanlardan da yararlanılır. İyi bir planlama, doğru zamanlama ve doğru bütçe ile herkesin beklentisine uygun daire planları ortaya çıkarılabilir. Daire tasarımında dikkat edilmesi gereken faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kişisel beklentiler: Daire tasarımlarında daire sahiplerinin ya da projenin hitap edeceği kitlenin beklentilerine uygun tasarım planlaması yapılması gerekir. Daireyi kullanacak kişilerin yaşam tarzı ve beklentileri dikkate alınacak şekilde çalışmalar yapılmalı. Herkese hitap eden temel ihtiyaçlar dışında kişiye özel ihtiyaç ve beklentiler projenin en başında iç mimarlar tarafından belirlenmeli.
  • Bütçe: Yapılacak çalışma için ayrılması gereken bütçe planlamanın en başında netleştirilmelidir. Planın uygulanabilirliği açısından bu durum çok önemlidir. Dairede uygulama sırasında kullanılacak ürünlerin nakliyesinden taşınmasına ve monte edilmesine kadar her detay hesaba katılmalı ve bütçe dahilinde kalmaya özen gösterilmelidir.
  • Teknolojik imkanlar: Daire tasarımında daima konfor ön plandadır. Herkes evinde rahat etmek ister. Gelişen teknolojiler iç mimarlara birçok imkan ve çeşitli çözümler sunar. Gelişmiş güvenlik sistemleri, otomatik aydınlatmalar, gelişmiş ses ve görüntü sistemleri gibi pek çok alternatif çözüm kullanılır. Bütçe dahilinde daire tasarımı planlaması içine gelişmiş teknolojik imkanlar da eklenir.

Ulaşılabilir Malzeme Seçenekleri

Daire tasarımı için bir iş süresi belirlenmesi gerekir. Tasarı sürecinde kullanılacak ürünlerin; tedarik süreci, ürün miktarı, stok durumu gibi bilgilerin planlamanın en başında belirlenmesi gerekir. Nakliye sorunu çıkarmayacak ürünler seçmek hem zaman hem de bütçe açısından tasarruf etmeye yarar. Böylece hem belirlenen bütçe dışına çıkılmaz hem de öngörülen süre içinde çalışmalar tamamlanabilir.

Cuma Güzey CG Konsept Mimarlık projelerinizde hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek tasarımlar için hizmet sunuyor.

 

Genel kategorisinden